Fejr Kvindernes Internationale Kampdag med Sara Rahmeh
Fredag den 7. marts 2025 inviterer Kulturhus Måløv til en festlig helaften i forbindelse med Kvindernes Internationale Kampdag. Aftenen byder på et spændende oplæg fra forfatteren Sara Rahmeh, der vil præsentere sin roman "Betonhjerter".
I "Betonhjerter" møder vi 17-årige Yasmin, der bor på Blokken, et sted fyldt med menneskeskæbner og historier. Sara Rahmeh har ladet sig inspirere af sin egen opvækst i Taastrupgaard og beskriver sin bog som en ode til vestegnen.
Ud over forfatteroplægget kan deltagerne se frem til en lækker tapasanretning fra Café Iglo, et glas vin og litterære indslag fra bibliotekets formidlere. Det bliver en aften med brod, kærlighed og glimt i øjet.
Udforsk Grønlands historie og fremtidTirsdag den 11. marts 2025 kan du dykke ned i Grønlands fascinerende historie og aktuelle udfordringer. Arrangementet er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab" og streames live fra Aarhus Universitet.
Foredraget vil tage dig med på en rejse gennem tidens ekspeditioner til Grønland, fra 1700-tallet til nu, og belyse de videnskabelige opdagelser, der har formet vores forståelse af øens natur og kultur. Efter pausen vil fokus være på aktuel forskning i Indlandsisens afsmeltning og dens konsekvenser for det globale havniveau.
Dette arrangement er gratis, og der er mulighed for at få mere information samt tilmelde sig nyhedsbrevet for kommende foredrag.
Praktiske informationerArrangement 1:
Dato: Fredag 7. marts 2025
Tid: Kl. 17:30-21:00
Sted: Bibliotek & Kulturhus Måløv, Måløv Hovedgade 60, 2760 Måløv
Entré: 150 kr. inkl. tapas og et glas vin
Bemærk: Billetsalget lukker 1. marts.
Arrangement 2:
Dato: Tirsdag 11. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Bibliotek & Kulturhus Måløv, Måløv Hovedgade 60, 2760 Måløv
Entré: Fri entré
Læs mere om foredraget: Klik her
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her